01
Kulağakaçan Mücadelesi

Kulağakaçan Mücadelesi

 
Gizemli bir haşere; bahçenizi veya iç mekân bitkilerinizi yok ederse buna kulağa kaçan sebep olmuş olabilir. Yetişkin bir kulağa kaçan böceği yaklaşık 1- 2 cm civarına kadar büyür ve karnından yapışan iki büyük kıskaçla oldukça korkutucu gözükürler. Ne kadar tehlikeli görünseler de kulağa kaçanlar; ısırmaz ya da sokmazlar ve penseleri herhangi bir zehir ya da tehlikeli madde içermez.
 
(Eğlenceli gerçek: Bu böceklerin adı;  bu haşerelerin; uyuyan bir kişinin kulağının içinde nasıl sürünebileceği ve yumurtalarını beyninin içine sokacağı eski bir efsaneden gelmektedir! Neyse ki, bu tamamen yanlış bilgidir)
 
Her ne kadar sizi ısırmasalar veya kulaklarınızın içinde sürünmeseler de;  bu zararlılar kendilerini evinize davet edebilir ve bazı sorunlara neden olabilirler. Bahçenizde bu canlılardan birini görürseniz  endişelenmeyin. Verimli kulağa kaçan temizliği için bizi arayın.
 
Dünya çapında 1800'ün üzerinde 20'den fazla kulağa kaçan türü bulunmaktadır. En yaygın üç tür avrupalı, kırmızı bacaklı ve çizgili kulağa kaçan türleridir.
 

Avrupalı Kulağa Kaçanlar:

Bu tür; kahverengi renktedir ve açık renkli kanatlıdır.
 

Kırmızı Bacaklı Kulağa Kaçanlar:

Bu tür; kahverengi-siyah renkte olup daha küçük bir kulağa kaçan türüdür. Bu böcekler; sıcak havalarda daha yaygındır.
 

Çizgili Amerikalı Kulağa Kaçan:

Bu böcekler koyu kahverengi bir renge sahip daha büyük bir türdür.
 
Kulağa kaçanlar; evinizin dışında gezinirler fakat bir yapıdaki çatlaklardan veya boşluklardan kolaylıkla içeri girebilirler. Tipik giriş noktaları; perdeli olmayan tavan ve temel havalandırma delikleri, sürünme alanlarına giden erişim kapıları veya temel boşlukları içerir. Bizden alacağınız bir kulağa kaçan haşere kontrolü randevusu;  bu zararlıların mülkünüzü istila etmek için kullanabileceği sorun alanlarını ortaya çıkaracaktır.
 
Ayrıca gazeteleri, kitapları veya kereste yığınlarını evine alan bir kişiden habersiz olarak evine gizlice girebilirler. Hava sıcaklığı düştüğünde sıcak bir barınak bulmak için içeri girmeye çalışırlar. Nemli, dağınık bir bodruma sahipseniz; etrafta gizlenen birkaç kulağa kaçanınız vardır.
 
Kulağa kaçanlar; gün boyunca dinlenmeyi ve saksı bitkileri, ağaç delikleri veya bahçelerde saklanmayı severler. Eve girdiklerinde;  konut sakinleri bunları mutfak, banyo ve çamaşırhaneler dahil olmak üzere su kaynaklarının yakınında bulabilirler. Aşırı durumlarda; yatak odaları ve oturma odaları etrafında da gizlenebilirler.
 
Yapraklar, çiçekler, tatlı meyveler, küf ve diğer böceklerle beslenirler. Genellikle evlerin içlerine çok fazla zarar vermezler, ancak bahçeleri terörize ettikleri ve saksı bitkileri yediği bilinmektedir. Hem taze ve  hem de çürüyen bitki örtüsünü yemeyi severler.

 

7/24 Arayabilirsiniz
444 14 19