01
Bankalarda Dezenfeksiyon

Bankalarda Dezenfeksiyon

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren bankalar; bir kısmı hastalık taşıyıcı halkın yoğun olarak girdiği ayrıca yoğun para alışverişinin olduğu işyerleri olduğu için çokça mikrop, bakteri barındırırlar. Bilhassa ATM'ler, para sayma makinaları, bilgisayar klavyeleri, kasalar ve çevresinde; bankolarda, kapı kollarında, trabzanlarda, asansör düğmelerinde inanılmayacak kadar mikrop, bakteri ve mantar yaşar.
 
Hasta bir kişi; örneğin mantarlı bir kişi şubeye girmişse, öksürmüşse, elini bir yere sürmüşse mutlaka hasta yapacak mikroplar, virüsler ve mantarlar bırakır. Koltuklar, sandalyeler, halılar, para sayma makinaları, bankolar;  mikrop, virüs ve mantar üretmeye başlar. Bir bakteri, bir haftada 1 trilyon sayıya ulaşır. Bakteri, mikrop, mantar; gerekli müdahale yapılmazsa koku yaymaya da başlar.
 
ATM'lerin tuş ve ekranları üzerinde yapılan analizlerin önemli bir bölümünde; insan vücudunda da olan; nadiren hastalıklara yol açan mikroorganizmaların yanı sıra; çeşitli ciddi hastalıklara yol açacak çok sayıda mikroorganizmalara da rastlanmıştır.
 
İncelemelerin yüzde 15’inde; “Non fermenter gram negatif basil”, yüzde 8.75’inde;  “Gram negatif enterik basil” adlı dışkılarda bulunan mikroplara rastlanmıştır. Tuvalet ihtiyacını gideren bir müşteri ya da bu kirliliğin bulunduğu bir eşyayla temas eden kişi, ATM aracılığıyla bu mikrobu yayar.
 
Bankamatiklerde; zatürre ve menenjite yol açabilecek ‘streptecoccus pneumoniae’, cilt hastalıkları, apse ve akciğer rahatsızlıklarına yol açan ‘MRSA’ , akciğer rahatsızlıklarına yol açabilecek küf mikrobu görülmüştür.
 
Şubeleri süpürmek; sadece artıkları temizler. Hijyen sağlamaz. Mikrop, mantar, bakteri ve virüsler üremeye, hasta etmeye devam ederler.
 
Mevcut diğer temizleme yöntemleri ile yapılan temizlik işlemleri; bakterilerin, mantar ve mikropların; suya ve birçok temizlik malzemesine dayanacak yapıda olmaları; etil alkol gibi temizlik malzemelerinin de uçarak yok olmaları nedeniyle çok kısa süreli hijyen sağlayabilmektedir.
7/24 Arayabilirsiniz
444 14 19